E-commerce: Neujel mi vlak s umělou inteligencí?

Před pár lety si málokdo uvědomoval, že umělá inteligence je využívána téměř ve všech eshopech. Ať už při plánování a cílení kampaní na Google nebo Facebooku, ve spamových filtrech, při predikci podvodů s platebními kartami, nebo když jsme pohlíželi do Google Analytics. Nebylo potřeba to chápat do detailů – stačilo zadat požadavek a „aplikace“ odpověděla.
AUDIO verze na SPOTIFYAle před rokem se to změnilo! Exponenciální rozvoj umělé inteligence přinesl situaci, kdy to, co bylo před měsícem nemožné, je nyní řešeno několika startupy. Otázka ale zní, kdy do vlaku AI naskočit?

Je to jako čekání na nádraží. První osobní vlak „AI chatGPT“ přijede a několik inovátorů na něj naskočí. Vy ale čekáte, protože brzy má přijet rychlík „ChatGPT 4“, který osobák předjede v první zatáčce. Stále čekáte, zatímco ostatní jedou vpřed. Pak přijede Šinkansen. Nastoupit, nebo počkat?

Generování textů


Mnozí si vyzkoušeli chatGPT a nechali si vygenerovat texty pro eshop, blog, nebo emaily a poté je vložili na stránky. Rychlé, kreativní, zábavné, ale vyžadující lidskou korekci a manuální práci. Jako sobotní výlet lokálkou na Karlštejn.


Mezitím Microsoft představil Copilota a Google Duet. Generativní AI integrovaná přímo do Wordu, Excelu, Emailu… Začnete psát tiskovou zprávu ve Wordu a umělá inteligence dokončí větu, odstavec, v souladu s vašimi předchozími tiskovými zprávami. Nebo napíšete, že chcete zopakovat vánoční PPC kampaň s cílením na seniory ve 3 největších městech Česka - a během 1,5 sekundy máte v Google Tabulkách připravený první detailní návrh.


Oči jsou všude

Umělá inteligence vidí. Vyzkoušejte si - vyfoťte obrázek vašeho zboží a vložte ho do chatGPT, Perplexity a Barda s pokynem - “Na obrázku je zboží do mého eshopu. Prosím o vytvoření titulku, krátkého a dlouhého popisu, v češtině i maďarštině, a to vše umístit do tabulky”. A porovnejte si jednotlivé odpovědi. 

AI asistent


Bárd od Google (prosinec 2023) sice negeneruje texty tak skvěle jako chatGPT-4, ale je výborně integrován do Google služeb. Když se ho zeptáte, kdy vám dodavatel poslal návrh smlouvy, nejenže prohledá váš Gmail a odpoví, že to bylo 18. května, ale také najde danou smlouvu na disku a dokáže diskutovat o jejím obsahu.

Mluvím s AI


Již jste mluvili s vaší umělou inteligencí? Nyní, v lednu 2024, to umí pouze chatGPT. Vyzkoušejte, třeba až pojedete autem, stačí kliknout na ikonu sluchátek v mobilní aplikaci a můžete česky a hlasem diskutovat s AI na téma rozvojové strategie eshopu, rizika zahraniční expanze, prodeje eshopu nebo filantropie.

Firemní prostředí


Pro nasazení umělé inteligence ve firmě se očekává více – zejména bezpečnost, garantovaný provoz a soulad s právními předpisy.

Ať už používáte prostředí Google Workspace nebo Microsoft, obě společnosti nabízejí firemní řešení pro umělou inteligenci. Od generování textů po tvorbu obrázků s garancí komerčního využití a respektováním autorských práv.

Jednoduchý příklad firemní automatizace - každou noc přichází ve feedu dodavatele 1024 nových položek, už to nezvládnete ručně zatřídit. A právě zde začíná prostor pro AI automatizaci.

První příklad - AI Feed zboží do eshopu - Aplikace vezme nové zboží, analyzuje ho a připraví pro něj kompletní popis, upraví obrázky a vše vloží do eshopu.

Druhý příklad - AI marketing


Prostřednictvím různých API umělá inteligence připravuje kampaně pro Facebook a Google. Zároveň dokáže pro vybrané produkty - na základě analýzy prodejnosti podobného zboží - vytvořit články na blog, příspěvky na sociálních sítích a texty pro newsletter. Pro inspiraci se můžete podívat na služby startupu Jasper.ai, který nabízí komplexní řešení AI marketingu. V případě reklam na Google ve fashion segmentu postačí jedna fotografie a Google na jejím základě vygeneruje obrázky modelů pro různé velikosti či odstíny pleti ( Google's Virtual Try-On Fuses Fashion). Jako nástroj pro vylepšení vaší módní kolekce se může hodit také Resleeve.ai.

A do třetice - AI chatbot & hlasový asistent


Stačí pár kliků a Chatbota může mít každý. Pro firemní zákazníky nabízí např. Google Gen App Builder - stačí vložit odkaz na zdroj dat (dokumenty, webové stránky, databáze) a programátor pak umístí pouhé 3 řádky kódu na váš web. A máte chatbota na webu. A pro hlasovou integraci s ústřednou použijete třeba audiocodes.

2024 - rok, kdy přijdu o práci?


V prvním pololetí se to rozhodně nestane.  


Máte tedy dostatek času se s AI seznámit a začlenit ji do svého soukromého i profesního života. Doporučuji si na jeden měsíc pořídit placenou verzi chatGPT-4 (za pouhých 20 EUR) a věnovat jí každý den několik minut.

Říká, že do 15 až 20 měsíců dorazí superinteligence. Sam Altman, zakladatel OpenAI / chatGPT, si ji představuje jako systém schopen plnit úkoly podobně jako juniorní kolega pracující online přes počítač. To je skvělá zpráva – budete moci mít nejen jeden marketingový tým, ale třeba i tisíc týmů, nebo neomezené množství pracovníků v call centrech a testerů pro vaše eshopy. Jaká bude budoucnost vašeho eshopu v éře superinteligence?

Každopádně, nezapomeňte navštívit můj workshop o umělé inteligenci. Na praktických ukázkách si představíme, co je dnes s AI možné, ukážeme si příklady nasazení ve firmách a jakým směrem se ubírá v oblasti e-commerce v tomto roce.